Legiovlak Valašské meziříčí

Zveme Vás na Legiovlak do Valašského meziříčí  od úterý 11. až do pátku 14. září, v otevírací době od 8 do 18 h.

LEGIOVLAK_A2R_Val_Mezic.jpg (Soubor: jpg | Velikost: 0.88 MB)

Dovolte mi Vás pozvat dne 11. září 2018 do pojízdného muzea Legiovlak ve Valašském Meziříčí. Slavnostní zahájení výstavy proběhne v úterý 11. září v 9:30. Samotný projekt Československé obce legionářské, si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií. Nádraží ve Valašském Meziříčí je sedmadvacátou zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po okresních a dalších městech České republiky. Široké veřejnosti bude Legiovlak ve Valašském Meziříčí přístupný zdarma každý den od úterý 11. až do pátku 14. září, v otevírací době od 8 do 18 h. V letošním jubilejním roce 100. výročí vzniku Československa, se nám podařilo obnovit po šedesáti letech Jednotu Československé obce legionářské ve Valašském Meziříčí, která byla vždy hrdou nositelkou odkazu československých legií i odboje v letech druhé světové války.

Po slavnostním zahájení máme připraveno i loutkové divadelní představení, které se odehraje v úterý 11. září 2018 ve Valašském Meziříčí. Právě od úterý 11. září bude ve Valašském Meziříčí přistaveno pojízdné muzeum věnující se čs. legionářům v Rusku během první světové války. V zahajovací den pro tuto příležitost připravili herci divadla Buchty a loutky Radek Beran a René Krupanský loutkovou hru Václava Živsy z roku 1918 nazvanou Zkáza tvrdého meče, inspirovanou tehdejšími válečnými událostmi a parodující některé z protagonistů Velké války. Představení vzniklo v rámci výstavy Loutky na frontě. Vstup na představení je zdarma. Představení pro Vás připravíme v Amfiteátru ve Valašském Meziříčí. Představení je vhodné pro žáky prvního stupně. V případě zájmu prosím napište, zda se zúčastníte a v jakém počtu a čase (hrací časy 11:00, 13:00 a 15:00, doba představení 20 minut).

Legiovlak se skládá ze 13 zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky. Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského (zrekonstruován na Slovensku), ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií.  Legiovlak je přístupný zdarma. Školy se tak nemusí obávat žádných dalších nákladů po dopravě svých tříd na místo vystavení Legiovlaku v jejich regionu.

 

 


Kategorie: Kulturní dění
Vytvořeno / Upraveno: 11.09.2018 | Zveřejněno do: 17.09.2018 | Obec Zašová

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti cookie. Používáním webu s tím souhlasíte. Další info OK