Svatodušní škračenice

Rok se s rokem sešel a již tuto neděli 20.5. od 15:00 nás opět srdečně zvou zašovští lidovci, orli a orlice na škračenici za orlovnu.

Plakát k události (Soubor: pdf | Velikost: 0.82 MB)

Škračenice – slovo, pod kterým si většina lidí v ČR už neumí nic představit – neznají ani netuší jeho význam. My v Zašové ano. My dobře známe nejen obsah tohoto zvukomalebného slova, ale také jeho vůni a chuť i lákavou barvu. To slovo vyvolává vzpomínky na dětství, kdy se lidé, celé rodiny nebo party přátel vydali o Letnicích do přírody, aby se na chvíli vrátili o mnoho generací zpět a jako kdysi naši předkové si společně připravili jednoduchý vaječný pokrm na otevřeném ohni.

Původní význam a symbolika tohoto počínání už je dávno zapomenuta, ale tradice ještě tu a tam přetrvala – zvláště u nás na Valašsku. Mnozí Zašovjané si už po mnoho a mnoho let pod pojmem svatodušní škračenice představí především příjemně strávené odpoledne na terase za místní orlovnou – s rodinou, s přáteli, vše podbarveno hudbou rodinné kapely Františka Křenka a samozřejmě pojídáním čerstvě připravené škračenice podle osvědčeného receptu svěřeného nám kdysi Vojtou Martinkem.


Kategorie: Kulturní dění
Vytvořeno / Upraveno: 15.05.2018 | Zveřejněno do: 21.05.2018 | Obec Zašová

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti cookie. Používáním webu s tím souhlasíte. Další info OK