Diskusní fórum

Náš starosta - člověk s názorem
Zpět na přehled témat


Autor Příspěvek

Josef Krůpa
26.01.2018

S povděkem jsem zaregistroval, že náš starosta na tomto obecním webu zveřejnil svůj pohled na prezidentské volby. Je evidentní, že tím vstoupil na tenký led a že k tomu kroku byla potřeba značná míra odvahy. Namítnete, že je každého věc, koho bude volit. Ano. Přesto vidíme a slyšíme, jak se někteří známí lidé jako herci, zpěváci nebo sportovci veřejně hlásí k volbě pánů Zemana nebo Drahoše.

 

Je mi zcela jedno, koho volí ten nebo onen umělec. Spíše mě zajímá názor lidí ve volených funkcích, protože jejich politický postoj je jedna z těch věcí, podle které se budeme pří jejich příští volbě rozhodovat. Funkce starosty je funkce politická, a pokud tedy Jiljí Kubrický (ač nemusel) veřejně deklaroval koho a proč volit bude (či nebude) na post prezidenta, dal nám tím všem najevo, že nelavíruje, že nechytračí, že hraje s vyloženými kartami, že má svůj názor. Riskuje tím přirozeně, že si to pokazí u části občanů – sympatizantů a voličů toho druhého kandidáta. Ovšem my všichni - jedni i druzí - bychom měli ve skutečnosti tuto jeho otevřenost spíše ocenit a pro všechny ostatní členy zastupitelstva by mohl být tento krok starosty příkladem hodným následování. Proč? Z důvodů výše uvedených. Politik na každé úrovni by se měl umět ke svému politickému stanovisku a názoru „přiznat“, umět ho obhájit, vysvětlit a dokonce i přiměřeně „agitovat“. Stále více lidí v politice komunální i celostátní se tváří, že oni vlastně jakoby ani politici nejsou; s oblibou se proto označují za „nezávislé“ a svým stranám (nebo raději hnutím) dávají nic neříkající a neutrální názvy, vedeni úzkostlivou snahou, aby si to náhodou u nikoho z potenciálních voličů  nerozházeli.

 

 

OÚ Zašová
29.01.2018

Jelikož již příspěvek v aktualitách není zveřejněn, přikládáme jej zde. (viz níže)

Starosta k volbám: Toho jediného, pravého…

Milí spoluobčané, jsme krátce před druhým kolem prezidentských voleb. Dle očekávání se do druhého kola dostal stávající pan prezident a většině národa méně známý akademik Jiří Drahoš. 

Osobně jsem šokovaný tak velkou podporou současného prezidenta. I lidé, kterých si vážím a kteří mají zdravý rozum, jej volili. Ve Veselé volby s přehledem vyhrál, se 112 hlasy před druhým Jiřím Drahošem, který měl 74 hlasů. Mrzí mě, že nejsem dobrý rétor a že nedokážu slovy vyjádřit to co je mi v rozumu i v srdci naprosto jasné. Dovolím si proto použít článek pana profesora a kněze Marka Váchy, který svůj příspěvek k volbám poslal do konzervativního Katolického týdeníku, kde mu jej nezveřejnili. (Pro přílišnou pravdivost řekl bych.)

„Učíte vaše děti a vnuky, že mají být hrdi na to, že jsou Češi a že nemají pít alkohol - a pak jim pustíte televizi, kde pan prezident vrávorá nad korunovačními klenoty. Učíte mladé, že nemají mluvit sprostě – a pak jim pustíte Český rozhlas, kde pan prezident říká nahlas „kunda sem, kunda tam“ (a prosím redakci Katolického týdeníku, aby uvedený doslovný citát pana prezidenta nevytečkovala a ponechala v původním znění). Učíte mladé, aby se uměli omluvit, a dáte jim do ruky noviny, kde se dozvíte, že pan prezident lživě označil Ferdinanda Peroutku jako autora článku „Hitler je gentleman“ a do dnešních dnů nebyl ani schopen doložit existenci článku, ani omluvy. Učíte mladé lidi, že nemají kouřit, a dozvíte se, že podle pana prezidenta kouření po dvacátém sedmém roku věku je zcela bez rizika. Ano, zvolili jste lidového, doslova vulgárního, prezidenta. Jistěže si můžete zvolit téhož prezidenta znovu. Nedivte se ale pak prosím, že i vaši vnukové budou vulgární. Je to svým dílem i vaše vina. A naučte se rusky."

Odkaz na úplný článek je zde: http://blog.aktualne.cz/blogy/marek-vacha.php?itemid=30657

 Marek Vácha se obrací především na starší lidi. Především starší lidé volili pana Zemana. To je pro mě zarážející. Když jsem včera ze záznamu viděl pana prezidenta, jak vloni na jaře slavnostně národu sliboval, že se bude ke svým protikandidátům na prezidenta chovat slušně, že nikoho nebude slovně napadat, byl jsem z toho úplně v šoku. Tak člověk, který reprezentuje náš stát, který má být jakousi morální autoritou slibuje, že se bude chovat slušně? To jako že už slušné chování není normální? To mi přišlo opravdu jako kdyby Pepíček, který nastupuje do posledního předškolního ročníku MŠ, sliboval paním učitelkám, že nebude ubližovat menším dětem, i když to předešlé roky dělal, ale teď už je rozumnější. Zajímalo by mě opravdu, co by odpověděl prarodič volící pana X (jak jej pojmenoval pan Fišer v povolební televizní debatě) na otázku své vnučky, která by párkrát sledovala pana Zemana ať při viróze u korunovačních klenot, nebo by zaslechla jeho lživé výroky (říkám dvě a myslím čtyři), či při jeho vrávorání při jiných příležitostech. Dobře, ať mu nekřivdíme, je nemocný a vrávorání způsobuje ta nemoc. Tečka. Volím ho proto, že je chytrý, řekl mi jeden jeho volič. Hmm. Asi je potřeba uvést, že chytrý je určitě i Radovan Krejčíř, Viktor Kožený, a mnoho dalších postav i z historie třeba typu Hitlera atd. Je chytrost vlastnost, kterou mají jen lidé dobří a hodní obdivu a uznání? No určitě ne. (Jak řekl Pavel Trčka, chytrý dokáže být každý lump.)  Prezident by měl být především moudrý, neboť moudrost v sobě spojuje všechny ctnosti, včetně chytrosti. Je opravdu s podivem jak to, že si toto starší lidé neuvědomují.

Pana X volila ale i spousta mladých lidí. Jak řekla spolužačka mojí dcery, volím Zemana proto, aby si ve světě mysleli, že v Česku jsou jen samí hulváti a opilci. To mi přijde aspoň jako protestní, a jak už to v dospívajícím věku bývá, oprávněný postoj proti logice.  Ta holka to má aspoň v hlavě srovnané a na rozdíl od naší starší generace se nenechala panem X zblbnout. Pro ni tam asi nebyla jiná alternativa. Z těch „sucharů“, pokud ji neokouzlil Marek Hilšer, nebylo skutečně co vybírat. V podstatě samí slušní lidé. Nic zajímavého, žádné excesy, žádná sranda. To je asi ten důvod, proč určitě musela pana X volit i střední generace. Jinak si opravdu nedovedu vysvětlit proč. Mě osobně přišli i ti nejslabší protikandidáti současného prezidenta lepší, než ten současný.

Milí spoluobčané v pátek a v sobotu je druhé kolo voleb, prosím Vás přijďte k volbám a dejte hlas slušnosti, střízlivosti, čestnosti a morálce. Jeden obyvatel domova seniorů v Rožnově pod Radhoštěm říkal svému ošetřovateli před prvním kolem voleb, že už čeká na volební komisi a že už má v obálce připraveného toho jediného, pravého. Obávám se, že ten jeho jediný a pravý je i v tom druhém kole. Přiznám se, že můj jediný a pravý tam není, a proto budu volit toho, který bude pro naši zemi ne možná pravý, ale docela určitě lepší.

Jiljí Kubrický

 

Pavel Trčka
2.02.2018

Ano - také si toho cením a mé názory na celou věc jsou shrnuty u článku - viz odkaz: http://historie.zasova.info/subdom/historie/prezidentske-volby-jak-obstala-zasova-a-vesela/


Nový příspěvekTento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti cookie. Používáním webu s tím souhlasíte. Další info OK