Diskusní fórum

Neotištěný článek v ZN (5/2017) - STAVBY – JAK DÁL? … PODRUHÉ „a snad naposled“
Zpět na přehled témat


Autor Příspěvek

Obecní úřad
4.07.2017

 

Vážení čtenáři,
když jsem sepisoval článek o stavebních akcích, pečlivě hledal čísla v rozpočtových změnách a dal je do přehledu, tak jsem byl překvapen zjištěním, jak to vypadá, tudíž jsem psal dále asi dost kriticky. Samozřejmě že se to nelíbilo v článku nejmenovaným pracovníkům obce. Někteří sousedi mi vytýkali, že jsem měl zodpovědné osoby konkretizovat, ale myslím, že po přečtení reakcí dostali odpověď. Ale na druhou stranu jsem byl rád, že se čtenáři více dověděli o proběhlých akcích. Škoda jen, že to byl dosti dlouhý článek. Ale uznáte, že jsem musel opět nyní něco napsati, když mě paní Mikošková jmenuje dokonce čtyřikrát v krátkém odstavečku.
Článkem jsem chtěl upozornit, protože v zastupitelstvu jsem již několikrát napadl stav stavebních akcí – někdy zadání, někdy průběh a někdy vyúčtování na současný stav. Jde mi o to, aby se změnil způsob a hlavně se nastavil kontrolní mechanismus na přípravu, zadání a průběh akcí. Nejjednodušší by bylo více využít stavební komise nebo stavebních techniků, prostě to nenechat na jednom pracovníkovi. Je nutné se vyvarovat chyb v přípravě staveb i realizací, aby se nestávalo, že:
- v rozpočtech staveb jsou předražené položky např. akce „Oprava památníku TGM“ izolace za 630Kč/m2, což je položka odpovídající položce pro speciální izolaci proti tlakové vodě. U památníku, který je cca 2m nad vodou je to trochu mimo. Dále pak použití betonových dlaždiček namísto trýskaného pískovce (cena nesrovnatelně nižší) apod. položky. Nabídky by si měla poptávat a vyžadovat obec a ne, že druhou srovnávací nabídku přinese vítězná firma EPI. Jde sice o miniaturní zakázku, ale princip je špatný.
- v soutěženém rozpočtu na varnu v MŠ se objeví položky – rezerva rozpočtu = 4000 Kč (za co byla proplacena, když se vše počítá dle skutečnosti ? – že by dárek?) a položka provoz investora? – vždyť se akce konala o prázdninách, kdy bylo vše uzavřeno! = 8000,-Kč (dárek?). I když bylo vše řádně doloženo položkami méněprací a víceprací, tak unikla položka sítí na oknech, kde mělo být dodáno 36m2 za 20000Kč,ale ve finále je na oknech jen cca 10m2 – proč se zmenšení neobjevilo v méněpracích, když i nátěr kanalizace za 1572Kč tam je? Navíc bych jako investor v tomto prostoru nesouhlasil s provedením odpadu od umývadla před zdí, navíc obtočeným kolem nohy stolu z plastových tvarovek jako „ had kolem jabloně v ráji“ (dle PD se měly dělat komplet odpady – a ve zdech). Nechci býti malicherný a poukazovat na tyto položky, ale v dalších položkách je tolik „vaty“, že je radost za tyto ceny dělat.
- v reklamaci „cesty za Pavelkama“, která se vleče 2 roky, se z rekonstruované cesty stala necesta a až po roce se provedl posudek, který zjistil nedodržení vrstvy kameniva. Podstatné ale je, že cesta není cestou od počátku a přesto byla převzata stavebním dozorem i starostkou. Koňáci i cyklisti se této komunikaci vyhýbají, i když před rekonstrukcí se zde jezdil závod „24 hod na kole“. Pro info – před týdnem zastupitelstvo rozhodlo, že se dále v reklamaci pokračovat nebude, protože pro lesní přepravu je způsobilá a cesta se časem zanese organickým náletem a tak se vylepší sama.
Není pravdou, že jsem záměrně a účelově měnil či si pohrál s čísly, či jsem záměrně neuvedl nějakou akci. Ono totiž nelze vše najednou napsat, také paní Mikošková asi záměrně neuvedla vše. A nechtěl jsem riskovat, že mi rada opět neotiskne článek. V minulém úvodníku píše starosta něco o demokracii, a že je povinnost článek zastupiteli otisknout – je zajímavé, že mi rada odmítla článek v dubnu 2015 zveřejnit. To je ta správná demokracie, kdy se funguje na principu podřízenosti menšiny většině! Já byl v radě před deseti lety, kdy někteří současní byli taky a vydrželi. Tehdy jsme byli plni ideálů, začínaly dotace, zrodil se zákon o veřejných zakázkách, a když tak vzpomínám, tak lidé mezi sebou více komunikovali a informace byly širší. Někde jsem četl, že lidi se trochu mění, zúročují své zkušenosti a nacházejí cestičky, jak si co ulehčit, obejít, zdůvodnit … Myslím, že uvedené případy chyb či nedostatečné kontroly nejsou úsměvné, zvláště když se převedou do tabulky peněz, o které obec přišla a které se mohly použít někde jinde. A nejedná se jen o tisíce ani desetitisíce korun, ale řády vyšší.
A tučně zvýrazněná věta, že obec prochází audity, které dopadly vždy dobře? – ano, tomu věřím, protože audity zkoumají procesní stránku. Zkoumají hlavně časovost (lhůty dle zákona, kdy se vyhlásilo, schválilo, vyvěsilo apod.), ale do akcí, do položek (kde se dá velmi velmi kouzlit a zaměnit za podstatně dražší), se nepodívají, navíc nemají času na přezkum či srovnání nějakých nabídek či projektu. Auditoři jsou účetní ne stavaři, kteří mají přehled a znalosti z oblasti staveb. Auditora nezajímá, zda se ušetřilo nebo naopak zaplatilo mnohem více než je obvyklé – to nechávají na zodpovědných pracovnících úřadu. A zde zvláště u akcí bez dotací, kterých začíná být více, je vytvoření týmu a kontroly pro optimální využití investovaných peněz velmi důležité.
Bylo mi vytknuto, při rekonstrukci varny, že místností bylo 13 a ne tři – místnosti, kde se pouze něco zaseká nebo opraví, nepočítám za plnohodnotné, přesto připustím, že bych počet zvedl na 5. Ale už vůbec nerozumím odstavci o napjatosti termínu. Dva měsíce na tuto akci, si myslím, je víc než čas dostatečný. Realizoval jsem kuchyň ve frenštátském Siemensu (nevím kolik zaměstnanců, ale opravdu velká kuchyň) přes svátky vánoční do ledna a to byl teprve problém se zajištěním materiálu přes svátky, koordinací řemesel, v zimě a přesto jsme termín stihli. Takže vím, o čem píšu.
Přesto se omlouvám těm, kterým tento článek nic neříká, ale prostě jsem jej musel napsat. To, jestli mé návrhy a výtky padnou na úrodnou půdu, ukáže čas.

Ing. Jaromír Bumbala

 


Nový příspěvekTento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti cookie. Používáním webu s tím souhlasíte. Další info OK