Diskusní fórum

Diskuze na téma využití kláštera
Zpět na přehled témat


Autor Příspěvek

Josef Krůpa
25.09.2018

Výzva k diskuzi o využití klášterních budov.

V těchto dnech je to již více než dva roky, co jsem prezentoval svou představu možného využití objektů bývalého trinitářského kláštera. Následně jsme již jako spolek Matice zašovská mnohokrát umožnili našim občanům prohlídku klášterního areálu a seznámili je tak s jeho současným stavem i s omezeními ohledně jeho dalšího využití, která vyplývají z toho, že se jedná o památkově chráněný objekt.

Ukazuje se, že tato naše osvěta je potřebná. Mnozí občané se totiž podle vnějšího vzhledu obou dominantních budov zcela mylně domnívají, že starší a historicky cennější je červená, cihlová budova (ústavní škola). Není tomu tak, budova školy je o 200 let mladší než žlutá budova kláštera těsně u kostela. Vlivem pozdějších stavebních úprav sice zvenčí působí dojmem staré bytovky, ale byty byste za těmi třemi řadami oken hledali marně. Za metrovými zdmi ze smíšeného zdiva se nachází jádro barokního kláštera. Ty prostory mají své kouzlo, ale k trvalému bydlení se rozhodně nehodí, a to nejen proto, že v celém tomto traktu není jediná toaleta… 

Naštěstí staré a památné nemovitosti se dají využít i nápaditějším způsobem, než jen k přestavbě na byty (což by ostatně ani památkáři nedovolili).  Když jsem před dvěma lety prezentoval svou „vizi“ využití kláštera, čekal jsem, že se objeví řada návrhů alternativních. Nestalo se tak. Chtěl bych proto využít tohoto DF a vyvolat širší diskuzi. Víc lidí víc ví. Stále však tvrdím to, co jsem tvrdil už tehdy před dvěma roky: nečekejme, že nějaký tým architektů vymyslí za nás, co od toho „baráku“ očekáváme, co tam chceme, co jako obec potřebujeme. To musíme vědět my.

Pro inspiraci si můžete přijít na místo – rovnou do kláštera. Náš klášter je jako významná památka registrován v právě probíhající akci EHD (Dny evropského dědictví), z čehož plyne závazek otevřít i běžně nepřístupné památky veřejnosti. U nás se tak stane naposled na sv. Václava – 28. září v 15, v 16 a v 17 hodin. Budu se těšit na setkání s vámi a rád odpovím na vaše dotazy zde na DF nebo přímo v klášteře. 

Josef Krůpa, předseda MZ 

Dva roky staré podklady k přemýšlení jsou také na webových stránkách Matice: 

www.maticezasovska.cz

Pavel Trčka
25.09.2018

Potvrzuji zde uvedené informace nejen jako člen MZ, ale i jako zastupitel a člověk, který se o tyto věci zajímá i z historického hlediska ( viz stránky o historii - http://historie.zasova.info/ ). Doporučuji se zajít podívat do prostor kláštera a udělat si vlastní názor na věc a né se nechat ovlivňovat bláboly, které se poslední dobou (a to nejen před volbami) obcí šíří... Díky Jožkovi za tuto iniciativu i za obrovský kus práce v oblasti propagace obce!

Josef Krůpa
4.10.2018

Revitalizace hlavní klášterní budovy? Možná jednodušší, než si myslíme.

Pokud se bavíme o historické, památkově chráněné budově kláštera – tedy té hned vedle kostela, pak se mi zdá, že mnozí mají její vnitřní prostory za rozsáhlejší, než skutečně jsou. Dispozice všech tří podlaží je v podstatě velmi jednoduchá:

V přízemí jsou v řadě za sebou tři klenuté sály. Nalézají se za těmi okny, která vidíme při pohledu od západu (od hřbitova). Přes celou budovu vede podél všech tří sálů dlouhá chodba. To je vše, nic víc v přízemí tohoto traktu není. Podle naší koncepce má hned první sál proti vstupu od kostela sloužit jako víceúčelový sál pro veřejnost (rodinné oslavy, svatby, srazy spolužáků, pohřební hostiny, ale i přednášky, komorní vystoupení…) Chodba pak (krom své funkce vnitřní komunikace) by sloužila jako výstavní galerie a případně i pro stolování "klášterní minikavárny".  

https://www.maticezasovska.cz/wp-content/uploads/2018/09/KL%C3%81%C5%A0TER_STUDIE-VYU%C5%BDITELNOSTI-1NP.pdf

Také v  patře je ve stejném místě opět chodba a místo klenutých sálů řada místností prosvětlená opět osmi okny od západu. Tyto místnosti sloužily donedávna jako společné ložnice. Nově zde budou učebny a klubovny pro mimoškolní aktivity dětí. NIC se kvůli tomu nebude v tomto patře přestavovat. (To, co tvrdí někteří šiřitelé dezinformací není pravda.) Ty místnosti prostě jen získají nové využití. Také toto patro patří k historickému jádru kláštera a stavební zásahy by zde byly velmi problematické. (Dětem společné záchody v sousední chodbě nevadí, ale např. pro byty seniorů by to zde bylo bez radikálního stavebního zásahu nepoužitelné.) Rohová místnost s atraktivním výhledem je navržena jako hlavní prostor budoucího malého obecního muzea.

https://www.maticezasovska.cz/wp-content/uploads/2018/09/KL%C3%81%C5%A0TER_STUDIE-VYU%C5%BDITELNOSTI-2NP.pdf

Velmi podobná vnitřní dispozice je také v podlaží třetím. Toto patro však vzniklo až v roce 1942, není památkově chráněné, a proto jsou zde možné relativně větší stavební zásahy. I zde je však počet pokojů limitován počtem oken. Toto patro bude sloužit k ubytování turistů, turnusů škol v přírodě apod.

https://www.maticezasovska.cz/wp-content/uploads/2018/09/KL%C3%81%C5%A0TER_STUDIE-VYU%C5%BDITELNOSTI-3NP-1.pdf

Ve spojovacím traktu mezi tímto západním křídlem kláštera a východním křídlem, které patří faře, se nachází v podstatě kromě chodby již jen schodiště, výtah a WC – ve všech třech podlažích. V tomto příčném traktu by byly jakékoliv zásadní změny dispozice zbytečné a drahé.

Prostory prodlouženého východního křídla se budou definitivně řešit později. V přízemí je doposud prádelna. Prostory v patře bude mít po dobu rekonstrukce krásenského zámku pronajaté muzeum – jako depozitář.

Shrnutí: V celém tomto křídle byly největším stavebním zásahem demoliční práce kvůli likvidaci nepatřičných a objekt znehodnocujících vestaveb, a ty už jsou z velké části skončeny. Naopak nově stavět se v I. a ve II. podlaží bude opravdu minimálně a ani ve III. podlaží nebude probíhat žádná mohutná stavební činnost. Všude budou pochopitelně potřebné nové instalace, dveře, okna, minimálně v přízemí i podlahy.

Takto relativně úsporně a šetrně, s ohledem na historickou hodnotu stavby, může být klášter revitalizován. To vše samozřejmě za předpokladu, že bude realizován náš (matiční) návrh na jeho nové využití. Podotýkám znovu, že tato naše koncepce je známá už více než dva roky, a že navzdory některým kritickým nebo posměšným komentářům z poslední doby, doposud nikdo žádný jiný alternativní a takto ucelený koncept nepředložil.


Nový příspěvekTento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti cookie. Používáním webu s tím souhlasíte. Další info OK