Diskusní fórum

Budoucnost zašovské Skály a budovy Svazarmu
Zpět na přehled témat


Autor Příspěvek

Josef Krůpa
26.01.2021

Kdysi Kerlova skála, dnes už pouze Skála. Před znárodněním a zánikem tento kamenolom živil mnoho místních dělníků a jejich rodin, ale působili zde i nadaní mistři kameníci, kteří dokázali vytvořit nejen díla řemeslně dokonalá, ale přímo umělecká. My už pamatujeme jen éru motokrosových závodů a z té doby asi pochází i budova Svazarmu.

Dnes areál využívají mladí z bikeparku, a je to samozřejmě dobře. Nicméně celý bývalý lom i s blízkým okolím je stále v majetku obce, je volně přístupný a ne zcela bezpečný. Vloni v létě se zde utrhl a sesul svah i s mnohatunovými balvany. Naštěstí tam zrovna nikdo nebyl…

Samozřejmě lze na věc nahlížet tak, že v přírodě se každý pohybuje na vlastní nebezpečí. Ovšem je toto ještě volná příroda, když prakticky celý areál má charakter hřiště či závodiště? Navíc se za poslední léta změnila situace. Lom, který se kdysi nacházel za vesnicí, pozvolna obepíná nová zástavba. Areál Skály se tak stává součástí intravilánu obce. Samotnou kapitolou je dosluhující objekt bývalého Svazarmu…

CHTĚL BYCH ZDE VYVOLAT VEŘEJNOU DISKUZI – CO S AREÁLEM SKÁLY DO BUDOUCNA. Jaké funkce by měl plnit, co by zde občané Zašové rádi viděli, a co naopak? Totéž platí i o budově Svazarmu, která už má také nejlepší léta za sebou. Děkuji každému, kdo přijde se svým návrhem, byť třeba jen dílčím. Víc lidí víc ví. :-)

Josef Krůpa

Marek
10.02.2021

Zajimave tema a neni na to jednoznacna odpoved, ale pravdou je, ze takovyto prirodni areal nema skoro nikdo siroko daleko a z tohoto pohledu mi mysl rika, ze by se mel takovy unikat chranit pred jeho "znicenim, zrusenim, nevhodnym uzivanim, zastavenim, apod." Vzdyt to stejne se obec rozhodla udelat napriklad s klasterem. Je to unikat a je potreba jej chranit a spravne vyuzivat.

Osobne se mi nelibi tak velka a blizka zastavba RD. To bude do budoucna tvorit navic dalsi a dalsi problemy, protoze si tito lide zde bydlici zacnou stezovat na hluk, prach, nebezpecnost, stromy, ci cokoliv jineho. Ja osobne jsem s jeho vyuzitim k motoristickemu a jinemu sportu spokojen a urcite bych tuto cinnost neeliminoval, ale naopak podporoval. 

Zasova byla po dlouha leta znama po sirem kraji i mimo nej kvuli dvoum vecem: pout a Skala.

Pout se dari za podpory Covidu soucasnemu vedeni zdarne zahlusit v nudnou akci, na kterou zacnou vsichni kaslat, protoze takovych je vsude dost a nic zajimaveho/vzacneho cloveku neprinese. 

Skala uz asi 25 let upadala sama diky vedeni samotneho "svazarmu" a nevstricnosti obce ke konani zavodu/treninku a jejich postupnemu omezovani. Pokud se ukonci i toto, vnimam to jako dalsi hrebicek do rakve zapadnout do sedi ostatni obci, kterych je vsude dost. A pak se tesim, jak pred nejakou soutezi o vesnici roku zase bude obec po vsech spolcich pozadovat spolupraci, jak vse skvele funguje, podporuji se navzajem a prinasi obcanum skvele a ruznorode vyziti.

Jsem zastancem vzkriseni "zasle slavy" Skaly pred jejim utlumem.

Josef
18.02.2021

Chránit takový přírodní unikát před zničením? Ten už zničený je. Totálně. Motorky tam už určitě nepatří. Jak píše Marek: hluk, prach, nebezpečnost. Pneumatiky povalující se všude. Spousta jich skončila v potoce a odnesla je voda. Domy ze tří stran a další přibývají. Větší pohyb osob, zvlášť dětí. Bezpečné to moc není. Padající kameny tomu taky moc nepřidají.

Budova Svazarmu je dle mého názoru zcela nevhodná pro jakékoliv další využití. Jedině zbourat a postavit novou. Hospůdka s venkovním posezením a malý sál by se určitě hodily. Venku třeba minigolf pro pobavení, dětské hřiště.

Vzkříšení zašlé slávy? Co třeba obnovit škračení vajec ve Skále, tak jako bývalo v horním lomu.

  

Tomáš Macek
5.03.2021

Areál jsem neviděl asi 10 let a upřímně nevím v jakém stavu je motokrosová trať v dnešní době, čili budu čerpat pouze z mapových podkladů.  Areál je relativně velký a sám o sobě vzbuzuje pocit adrenalinu sám o sobě ať už tam byly závody motokrosu, cyklistika a nebo jiné záležitosti. I když už se do Zašové asi nikdy nevrátím jako starousedlík, rád bych přece jen zachoval Skálu jako místo, které si lidé právě pamatují proto, že to tam žilo a že se člověk mohl na něco těšit.

V údolí, kde se vedle sebe pohybovaly při motokrosu trasy padák/stupák, bych si dokázal krásně představit nějaké lanové centrum, viz.např. https://www.mestospindleruvmlyn.cz/monkey-park. Malé, ale náročné. Oproti tomu přímou trasou jižně, nyní již ne v údolí, by se mohla vyjímat nějaká rozhledna.

Samotnou rozhlednu bych nestavěl na kopci, kde jsme jako děti bobovali a sjížděli směrem ke startu motokrosu ale právě více směrem k paneláků a ke hřbitovu, aby případná další nová zástavba neměla potenciální problémy s pocitem obtěžování.

Na úplném vrcholu motokrosové tratě bych si také dokázal představit nějakou jednoduchou bobovou dráhu, které jsou relativně v módě.

Nevím v jakém rozsahu jsou dané záležitosti řešeny v okolí Zašové a jestli vůbec jsou, nicméně bobová dráha a lanový park otevřený obvíkend by nemusel být ztrátový.

Asi tak k mým vizím, které v této době nejspíše ani není reálné realizovat. Samozřejmě, že ideální varianta je nestavět další domy a vrátit motokros tam kam patří, ale peníze vládnou světem. A motokros sám o sobě není asi zase tak populární, aby se někdo tahal v paragrafech a soudních sporech o to, co tam bylo dřív, jestli náplava v nových domech a nebo 100 let motokros.

Další nereálná vize by byla právě místo popsané výše(spodek padáku,stupáku), ještě více vyhloubit a zatopit. Takový umělý lom :).

Toť k budoucnosti Skály.


Nový příspěvekTento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti cookie. Používáním webu s tím souhlasíte. Další info OK