Obec Zašová byla založena již v počátku 14. století a patřila k meziříčsko-rožnovskému panství. Od roku 1549 náležela rodu Žerotínů, kteří zde roku 1714 položili základy nového poutního barokního kostela Panny Marie Zašovské. Ten nahradil starý dřevěný kostelík, ve kterém Valaši od nepaměti uctívali památný obraz Panny Marie s Děťátkem. Ke vzniku obce se váže pověst o lesním zákoutí s pramenem vody a kapličkou P.Marie, kterou nechal zbudovat rytíř na poděkování za své zachránění, když prchal před Tatary. Toto lesní údolí zvané Stračka později upravili mniši řádu Trinitárů, kterým byl v Zašové v roce 1728 vystaven klášter. Vynikající vodu z lesního pramene v poutním areálu Stračky denně čerpají poutníci a návštevníci Zašové. Po zrušení kláštera za císaře Josefa II. byly budovy využity pro školu a posléze i pro první gobelínovou manufakturu, kterou v obci založil akad. malíř Rudolf Schlattauer. Po 10 letech byla manufaktura přeložena do Valašského Meziříčí, kde existuje dodnes. Klášterní objekty dnes využívá Ústav sociální péče.
Škola v Zašové existovala od dávných dob a navštěvovaly ji děti i z okolních vesnic. V roce 1896 byla postavena budova obecné školy, roce 1963 otevřena nová devítiletá škola a stará škola využita pro Dětský domov.
V pruběhu let byla v obci vybudována nezbytná infrastruktura. Už od roku 1889 je v obci pošta, od roku 1891 železniční stanice, od roku 1928 kino, po roce 1980 byly vystavěny objekty Mateřské školy, obecního úřadu, kina s tělocvičnou, přestavěno Zdravotní středisko, vybudován vodovod, kanalizace a čistírna odpadních vod, po roce 1990 vydudována telefonní síť, plynovod, kabelová televize a rozšířena řada sportovních areálů – pro kopanou, tenis, voljebal, horská kola, motokros i pro zábavní akce. V roce 2002 – 2003 byla v blízskosti školy postavena nová tělocvična, která je využívána jak základní školou, tak i ostatními občany Zašové a okolních obcí. V roce 2003 byla také vybudována nová Orlovna, ve které najdeme dvě bowlingové dráhy. Populární jsou dnes závody horských kol, motokrosu, výstavy chovatelů jakož i zašovské poutě, na které do obce přijíždí množství poutníků i diváků. Státní památková péče chrání objekty kostela, kláštera a některých sochařských děl. Kromě toho je v obci více než 20 jiných pomníků, kapliček a pamětihodností. V obci je řada výrobních a obchodních firem včetně pěti pohostinství.
V obci Zašová spolu s Veselou žije dnes téměř 3 000 obyvatel v přibližně 800 domech. Rozloha Zašové s Veselou je 2252 ha s průměrnou nadmořskou výškou 338 m. n. m. (u Bečvy je n. v. 315 m, nejvyšší vrch – Huštýn – 749 m). Z obce pochází nebo v ní působila řada významných osobností, například akademik Alois Zátopek, zakladatel čs. vědy o seismice, spisovatelé František Stavinoha, Richard Sobotka, J.O.Bor, hudebníci Ferdinand Škrobák, Jan Polách, Miroslav Borovička, výtvarníci Milada Jaroňová – autorka proslavených “Zašovských háčkovaných kytiček”, Jitřenka Svobodová, Dana Trtíková, Václav Jaroň, Václav Holáň atd.
V roce 2000 byl obci udělen nový obecní znak, vycházející z motivů starobylé obecní pečetě z roku 1425, doplněný o heraldického lva ze znaku rodu Žerotínů a kříž řádu Trinitářů.