Hlavní nabídka


Stav pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v Zašové - II.

Aktuální informace o pomoci obce Zašová ukrajinským občanům.

Díky velké pomoci našich občanů se podařilo zabezpečit 21 míst v klášteře, které dnes obývají rodiny s dětmi. Dnes v noci přijedou 3 maminky s dětmi, které budou dočasně ubytovány v obecním bytě nad školkou a jedna půjde bydlet k jedné z dobrovolnických ubytovatelských rodin.

Obec pracuje na přípravách domu u železničního přejezdu pro ubytování dalších cca 8 lidí a také průběžně spojujeme poptávku po bydlení s nabídkou ze strany občanů. V současné době je v Zašové, ať už v obecních prostorách či v soukromí, ubytováno minimálně 43 lidí, půl na půl dospělí a děti.

18 dětí se začne od zítřka scházet ve škole, kde se o ně a jejich postupné začleňování bude starat jedna z přijevších maminek, profesí učitelka,  a učitelka češtiny pro cizince ze Zašové. Obec bude hradit stravování některých dětí ve školní jídelně, protože zatím nejsou vedeni jako žáci školy.

Vzhledem k naplněnosti mateřské školky v Zašové i Veselé  si budou ukrajinské maminky navzájem vypomáhat  s hlídáním předškoláčků, využijí  k tomu i prostory mateřského centra. Vše směřují ony i my k tomu, aby si co nejdříve našly práci.

Děkujeme za Vaše rychlé reakce, když něco sháníme pro vybavení bytů, vážíme si toho. Ptáte-li se, co je nyní třeba,  potřeba je pochopení ze strany nás všech. 

Ostatní materiální věci budeme shánět průběžně, jak vyvstanou. Rada obce také včera schválila zřízení transparentního účtu pro veřejnou finanční sbírku na potřeby pro vzdělávání ukrajinských dětí.

Dobrovolní hasiči, jak veselští tak zašovští také již několikrát vyjeli na ukrajinské hranice a pomáhají s transportem uprchlíků do České republiky, za což jim také velmi děkujeme. 


Kategorie: Informace
Vytvořeno / Upraveno: 23.05.2022 | Zveřejněno do: 10.05.2022 | Obec Zašová

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti cookie. Používáním webu s tím souhlasíte. Další info OK