Horní menu

Fulltext vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Drobečková navigace

Úvod > Sport a turistika > Procházky po Zašové - památky a atrakce > Stračka – poutní místo s pramenem osvěžující vody

Poutní místo Stračka

Stračka je dle pověsti místem zachránění rytíře, smrtelně raněného v boji.

Legenda vypráví o křesťanském rytíři pronásledovaném tatary, který tři dny a tři noci bloudil v hlubokých lesích, až na smrt unaven poklekl a vroucně se modlil k Panně Marii. Když pak únavou usnul, viděl ve snu Matku Boží s děťátkem na ruce, jak mu spouští svou levou rukou šňůru, aby se jejího konce chytil a kráčel za ní. Když procitnul, zjistil, že je v neznámé krajině, kde se uprostřed lesíků a močálů pásli čápi a jiné vodní ptactvo a tu a tam bylo vidět chaloupku. Rytíř z vděčnosti za záchranu učinil slib, že postaví kapličku a daruje do ní obraz Panny Marie té podoby, v jaké se mu ve snu zjevila. Některé verze legendy příběh umístily do jíné doby, podstata však zůstává zachováná. 

Stračka se nachází asi čtvrt hodiny pěšky severně od kostela. Z úbočí stráně zde vyvěrá pramen výborné vody. Kronika vypráví o mnoha případech uzdravení na přímluvu P. Marie po užití vody ze Stračky. 

Poutní místo Stračka.jpg

Areál Stračky byl upraven r. 1895, kdy byla ve stráni zřízena jeskyňka se sochou P. Marie. Následovalo několik dalších uprav, až do současnosti. Po roku 2000 byla restaurovaná socha Panny Marie, opravená mříž jeskyňky, vybudované zábrádlí na schodech k jeskyňce, nově postavená ochranná zídka kolem areálu aj.

foto_J-Sobotka_607C1659_leto 2020.jpg

Prostor areálu náleží farnímu úřadu a v současné době jej správuje  Občanského sdružení Mariánský pramen ve Stračce.

Před vstupem do Stračky je v severním svahu kopce Pohoř ukryt plácek s přírodními herními prvky pro děti. (MOMENTÁLNĚ JE Z BEZPEČNOSTNÍCH DŮVODŮ UZAVŘENO)

Kolem Stračky, Pohoře a přes okolní lese vede vycházkový Velký okruh (4,6 km), který začíná právě ve Stračce. 

Směrem na východ od Stračky se nachází několik přírodních jezírek, jejichž cílem je zadržet vodu v krajině. 

Kvalita vody ve studánce je ovlivňována počasím a pronikáním povrchových vod do studánky. Kvalita vody ve studánce je proměnná a zvláště při vyšších teplotách a deštích se může zhoršovat

Další informace: https://www.estudanky.eu/468-pramen-stracka