Velký Javorník na kole i pěšky

Velký Javorník (918 m n. m.) – nejvyšší vrchol Veřovických vrchů, nejzápadnějšího předhůří Moravskoslezských Beskyd. Velký Javorník je ideální startoviště pro paragliding, za chatou je také rampa pro rogála. Výjezd na start autem jen s povolenkou!

Na vrcholu (13 m pod vrcholem) je Turistická chata Podhorské jednoty Radhošť, která byla postavena v roce 1935. Celoroční provoz, bez ubytování. Známkové místo. Od léta 2013 je na vrcholu také nová rozhledna. Celodřevěná stavba je vysoká 25 m a nabízí krásný výhled ze dvou vyhlídkových plošin ve výšce 15 m a 20 m. Vstup na rozhlednu je zdarma.

Na jižních svazích je pramen řeky Jičínky, ke kterému vede červená TZ. Řeka se vlévá do Odry.

Zdatnější turisté mohou spojit výšlap na Velký Javorník s přechodem Radhošťského hřebene, kdy po modré značce sejdete z vrcholu do sedla Pindula a vyjdete na vrchol Rahošť a pokračujete po hřebeni do sedla Pustevny, odkud můžete pokračovat dál, nebo sejít do Frenštátu, odjet autobusem nebo lanovkou. Samozřejmě můžete se napojit na další trasy.

  • Nadmořská výška: 918 m n. m.
  • Vrcholová kniha: ne
  • Razítko: ano v chatě
  • Prodej turistické známky: ano v chatě

Výhled
Z vrcholu je velmi dobrý rozhled na vrcholy Beskyd – Lysá hora, Smrk, Kněhyně, Radhošť, Nořičí, do údolí frenštátské brázdy, Palkovické hůrky, Ondřejník, Červený kámen, Kotouč – na Podbeskydsku pahorktinu, na Jeseníky, Oderské vrchy, Moravskou bránu, Ostravsko.

Zajímavost
– Na severozápadním úbočí Přírodní památka Velký Kámen.
– Na jaře 1943 zde bylo stanoviště skupiny Štramberští partyzáni.
– Klub přátel Velkého Javorníku.

Služby

  • občerstvení: v chatě denně mimo pondělí 9.00-17.00 hod.
  • ubytování: ne
Rozhledna-VJ-04 46949_zoom 46946_zoom

 

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti cookie. Používáním webu s tím souhlasíte. Další info OK