Horní menu

Fulltext vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Veřejná sbírka Viktorka > Veřejná sbírka pro Viktorku

Veřejná sbírka pro Viktorku

 

Obec Zašová vyhlásila, dne 28.07.2023, veřejnou sbírku s názvem „Viktorka“ a zřídila transparentní účet u Komerční banky a.s. č. 131-217010277/0100 na zajištění finanční pomoci pro jedenáctiletou Viktorii Mikulenkovou k vybudování bezbariérové koupelny s wc  v bytě, na další kompenzační pomůcky, rehabilitace a k zajištění dalších potřeb pro zkvalitnění péče a života.

Viktorka v květnu 2022 v souvislosti s úrazem onemocněla vzácným syndromem (Sudeckův nebo-li KRBS - algodystrofický syndrom), který napadá nervy, cévy a dochází i k postupné osteoporóze. U Viktorky se syndrom projevil v levé dolní končetině, což vedlo k tomu, že byla celodenně upoutána na lůžko. Najednou noha nesnesla žádny podnět - dotek (i ten nejjemnější vlas, smítko, vodu, průvan atd.). Končetina přestala být vyživována, začala slábnout a k tomu měla Viktorka velké bolesti. Po 3. měsících léčby doma, kdy dojížděla sanitkou na různá vyšetření do Dětské nemocnice v Brně, byla v srpnu 2022 na 2 měsíce hospitalizována a prodělala několik operačních zákroků. Poté následoval 3. měsíční pobyt v Rehabilitační léčebně v Lužích. Po celou dobu s Viktorkou byla její maminka Monika, která musela ze dne na den skončit v práci.

S jejím onemocněním jsou spojené náklady na věci, které Viki potřebuje, aby měla šanci se dostat zpátky do života, který před tím vedla. Rodina Viktorky si myslela, že náklady, které jí vznikly v souvislosti jí s jejím onemocněním, zvládne financovat sama, ale jelikož ji oslovují lidé z okolí a přátelé, že by rádi Viki přispěli na rehabilitace a jiné kompenzační pomůcky, rozhodla se rodina Viktorky, že osloví Obec Zašovou, aby ji pomohla se zřízením transparentního účtu a vyhlášením veřejné sbírky.

Rodina oslovila již dříve kompetentní úřady ohledně příspěvku na bezbariérovou koupelnu s wc, ale úřady přispívají především, když je zdravotní stav již nezvratitelný, (např. amputace atd.). Jelikož má Viktorka stále ještě šanci, že se její zdravotní stav zlepší, nemá na tento příspěvek nárok.

Na podzim roku 2022 rodinně pomohla nadace, která přispěla na rehabilitační lužko a kompenzační pomůcky. Další nadace přispěla na rehabilitace, které Viki nutně potřebuje. V okolí však není mnoho fyzioterapeutů, kteří mají se Sudeckuvym nebo-li KRBS - algodystrofickým syndromem zkušeností. Po delším hledání se fyzioterapeuta podařilo najít, ten je však soukromý a jeho služby nejsou hrazeny se zdravotního pojištění a tedy částka, kterou spolek na rehabilitace přispěl, vydrží pouze na 4 měsíce fyzioterapie.

I když rodinu už někdy opouští víra, tak stále věří, že Viki má šanci se uzdravit. Jestli s následky nebo bez nich, to nejsou lékaři v tuto chvíli schopni říci. Momentálně už Viky není upoutána na lůžko, což je velké pozitivum. Má stále však bolesti, zatuhlé klouby, atrofii svalů. Nyní již zvládne vyjít na etapy schody do 4. patra a pár metrů nejistou chůzí, ale i tak je převážně na invalidním vozíčku, který má zapůjčený od Diakonie. Od jiné soukromé firmy má zapůjčený stroj - motomed, za který se platí měsíční nájem.

Viktorka se starší sestrou a rodiči žije v Zašové. Navštěvuje místní ZŠ Zašová, ale v současné době má individuální studijní plán, kdy se učí doma. O svém volnu ráda maluje obrázky, což jí moc baví. Před úrazem ráda chodila na koně do klášterní zahrady – Stáj Unity Zašová, jezdila na závody. Ráda jezdila na kole, a co milovala, byla voda, která ji teď způsobuje bolest. Nemůže dělat věci, jako ostatní zdravé děti.

Tímto Vás prosíme za Viki, i malý příspěvek pomůže zkvalitnit její současný život a návrat do běžného života, který vedou její vrstevníci. Ukažme, že i v této situaci nemusí mít člověk pocit, že je najednou na všechno sám.

 

Moc děkujeme.

Odkaz na transparentní účet KB

 

 Viktorka_1.jpeg             Viktorka_2.jpeg