Veselá v proměnách časů

 

Veselá v proměnách časů – historická kniha, vyšla v prosinci 2021, 455 stran, 690,- Kč. V současnosti můžete zakoupit v kompletu s knihou Zašová a Veselá v proměnách roku za zvýhodněnou cenu 980 Kč či v kompletu tří knih vč. Zašová v proměná časů za zvýhodněnou cenu 1570 Kč. Nebo při nákupu knihy uplatnit slevovou poukázku ve výši 200 Kč, kterou jste dostali při koupi knihy Zašová a Veselá v proměnách roku.

Kniha Veselá v proměnách časů  mapuje dějiny obce od počátku osídlování zdejší krajiny proti proudu Veselského potoka na konci 13. století. Kniha završuje trilogii vydanou při příležitosti výročí prvních písemných zmínek o obcích, 650 let v případě Zašové a 645 let u Veselé. Po staletí samostatné, pouze korytem řeky Bečvy oddělené obce, tvoří od roku 1985 jeden společný administrativní celek.
Na vzniku této knihy se podílel široký kolektiv renomovaných historiků. Díky jejich pečlivé práci má čtenář jedinečnou příležitost na jednom místě získat hluboké, často dosud nezveřejněné, informace a poznatky o rozvoji Veselé zasazené do celospolečenského kontextu. Kniha se tím stává zdrojem poznání pro všechny, kdo se zajímají o historii této části Valašska.
Na chronologicky uspořádanou část knihy navazují rozsáhlé kapitoly věnované poznání významných oblastí veselského společenského a kulturního života a historických památek. Tak jako jsou v dříve vydané monografii Zašová v proměnách časů (2020) zpracována národopisná témata i pro Veselou, kniha, kterou držíte v rukou, mapuje živou a neživou přírodu nejen Veselé, ale i Zašové.

Součástí knihy jsou i mapy pomístních názvů, původních selských gruntů a živností a významných míst v obci. 

Publikaci zpracoval autorský kolektiv

PhDr. Tomáš Baletka, Ph.D., PhDr. Zdeněk Fišer, PhDr. Petr Hlaváček, Ph.D., Mgr. Marcela Janišová, Mgr. Petr Liďák, Mgr. Vladimír Maňas, Ph.D., Mgr. Jan Matyáš, Ph.D., PhDr. Karel Müller, Ing. Rostislav Václav Němejc, Ph.D., RNDr. Karel Pavelka, Mgr. Zdeněk Pomkla, Mgr. Kamila Valoušková, Mgr. Radoslav Vlk, Ph.D., RNDr. Jana Tkáčíková.

Odpovědný redaktor: Mgr. Jan Matyáš, Ph.D.
Recenzent: Doc. PhDr. Daniel Drápala, Ph.D.
Grafická úprava: Jakub Sobotka
© autoři, Obec Zašová 2021

ISBN 978-80-907583-3-9

Slovo redaktora knihy, Mgr. Jana Matyáše, Ph. D. najdete v ZN 12/2021.  

 

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti cookie. Používáním webu s tím souhlasíte. Další info OK