Jurkovičova rozhledna

Na Karlově kopci (467 m) nad městem Rožnov pod Radhoštěm vyrostla nová rozhledna nazvaná Jurkovičova. Jurkovičova rozhledna je skutečně originální a jak již jméno napovídá, byla postavena podle návrhu Dušana Jurkoviče, autora Libušína a Maměnky na Pustevnách a řady dalších staveb na Moravě a na Slovensku.

Dušan Jurkovič rozhlednu načrtl již v roce 1896, ke stavbě ale došlo až v roce 2011. Autor projektu, arch. Závada, měl sice k dispozici Jurkovičův návrh, jednalo se však o pouhý náčrt. Přesto se architektovi podařilo zachovat Jurkovičova ducha a rozhledna je opravdovým architektonickým skvostem v Jurkovičově stylu.

Iniciátorem stavby Jurkovičovy rozhledny bylo město Rožnov pod Radhoštěm, které se snaží o obnovu starých promenádních chodníčků zaniklých lázní. Ty se vinuly okolo dnešního areálu Valašské dědiny, jedné z expozic Valašského muzea v přírodě.

Zajímavosti
Měděná třímetrová věžička skrývá schránku, kde jsou ukryté předměty ze současnosti – jako historie vzniku rozhledny, aktuální měsíčník Spektrum Rožnovska, soudobé mince, ale také např. slivovice.

Nadmořská výška:
Výška rozhledny: 32 m
Nejvyšší vyhlídková plošina ve výšce: 28 m
Počet schodů:

Výhled
Rožnov pod Radhoštěm a okolí

 

39684_zoom images jurkovicova-rozhledna5
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti cookie. Používáním webu s tím souhlasíte. Další info OK