Horní menu

Fulltext vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
Přátelský turnaj v Mölkky
Pozvánka na nadcházející akce 20.–22.7.
22
Promítej i ty! - Bílý anděl
23 24 25
Letní dvojkoncert před iCafé - Adam Kubját & Tereza a Karel Jurovi
26 27
Rap workshop s Petrem Šafránkem
Sochařský workshop
28
Letní kino pro celou rodinu - Páni kluci
Sochařský workshop
Sousedské posezení u altánu
29
Promítej i ty! - Farmář a hipster
30 31 1 2
Letní koncert před Icafé - Zašová Acoustic
3 4
Koncert v kostele - Monika Štreitová a Marek Vrábel
Drobečková navigace

Úvod > Sport a turistika > Naučná stezka po Veselé > Povídačky z Veselé > Sv. Martin – váš průvodce Veselou

Sv. Martin – váš průvodce Veselou

sv. Martin.jpg

Ahoj, jmenuji se Martin. Když jsem byl mladý, stal jsem se římským vojákem. V roce 335 dorazila naše vojska do města Amiens (Francie). Toho roku uhodily kruté mrazy a mnoho lidí chladem zemřelo. Jednoho dne, uprostřed zimy, jsem v bráně města Amiens potkal téměř nahého žebráka. Kromě jednoduché uniformy a meče jsem u sebe neměl nic. Ale když jsem viděl, že ten ubožák prosí nadarmo a nikdo se do dobrých skutků příliš nehrne, pochopil jsem, že jej musím zachránit. Vytasil jsem meč a rozťal svůj plášť na dvě poloviny. Jednu jsem daroval žebrákovi a druhou jsem si znovu oblékl. Tu se kolemjdoucí začali smát, najednou jsem vypadal jako trhan. Byli tam však také lidé se zdravým rozumem, a ti začali sami nad sebou naříkat, že se nebyli schopni zachovat podobně jako já. Pro mě bylo ale nejdůležitější, že jsem pomohl člověku, který to nečekal. Byl překvapený a vděčný zároveň.

Třeba mi dáte za pravdu, že když jste se s někým o něco podělili, měli jste z toho radost všichni. A já jsem tuto radost cítil jako zlom a předěl ve svém životě. Cítil jsem se jako pták – volný, svobodný a šťastný. Příští noc jsem uviděl ve snu Pána Ježíše, který měl na sobě oblečenou polovinu pláště. Po tomto zjevení a také po tom, co jsem zažil se žebrákem, jsem se nechal pokřtít.

Lidé z Veselé se možná inspirovali mým příběhem, a proto zasvětili zdejší kostel právě mně. Když do kostela vejdete, najdete mě na krásném obraze přímo nad oltářem.

Těší mě, že mohu být také Vaším průvodcem na této poznávací cestě Veselou. Ať se Vám u nás líbí!

Zdroj: www.deti.vira.cz