Horní menu

Fulltext vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13
Den pro Veselou, sběr kovo šrotu a autobaterií
Karol a Kvído – vyprodáno
Aristokratka ve varu
14
Příběh Chrudimského Krista - přednáška v kostele
Tento týden v kultuře - pozvánka
15 16
O veselském hrádku a počátních vsi Veselá
17
Mezi nebem a zemí – autorské čtení A. Sekery
18
Kurz moderní kaligrafie a flourishing
19 20
Den pro Zašovou
21
22
Všechny báječný věci – divadelní představení s Richardem Krajčem
23 24 25
CrossOver Sextet Marka Novotného
26 27 28
Benefice pro Iskérku
29
LiStOVáNí – Fake news
30
Pálení čarodějnic
1 2 3 4 5
Drobečková navigace

Úvod > Sport a turistika > Naučná stezka po Veselé > Povídačky z Veselé > Sv. Martin – váš průvodce Veselou

Sv. Martin – váš průvodce Veselou

sv. Martin.jpg

Ahoj, jmenuji se Martin. Když jsem byl mladý, stal jsem se římským vojákem. V roce 335 dorazila naše vojska do města Amiens (Francie). Toho roku uhodily kruté mrazy a mnoho lidí chladem zemřelo. Jednoho dne, uprostřed zimy, jsem v bráně města Amiens potkal téměř nahého žebráka. Kromě jednoduché uniformy a meče jsem u sebe neměl nic. Ale když jsem viděl, že ten ubožák prosí nadarmo a nikdo se do dobrých skutků příliš nehrne, pochopil jsem, že jej musím zachránit. Vytasil jsem meč a rozťal svůj plášť na dvě poloviny. Jednu jsem daroval žebrákovi a druhou jsem si znovu oblékl. Tu se kolemjdoucí začali smát, najednou jsem vypadal jako trhan. Byli tam však také lidé se zdravým rozumem, a ti začali sami nad sebou naříkat, že se nebyli schopni zachovat podobně jako já. Pro mě bylo ale nejdůležitější, že jsem pomohl člověku, který to nečekal. Byl překvapený a vděčný zároveň.

Třeba mi dáte za pravdu, že když jste se s někým o něco podělili, měli jste z toho radost všichni. A já jsem tuto radost cítil jako zlom a předěl ve svém životě. Cítil jsem se jako pták – volný, svobodný a šťastný. Příští noc jsem uviděl ve snu Pána Ježíše, který měl na sobě oblečenou polovinu pláště. Po tomto zjevení a také po tom, co jsem zažil se žebrákem, jsem se nechal pokřtít.

Lidé z Veselé se možná inspirovali mým příběhem, a proto zasvětili zdejší kostel právě mně. Když do kostela vejdete, najdete mě na krásném obraze přímo nad oltářem.

Těší mě, že mohu být také Vaším průvodcem na této poznávací cestě Veselou. Ať se Vám u nás líbí!

Zdroj: www.deti.vira.cz